RADY A TIPY k pěstování a údržbě živých plotů

Nevíte-li si rady, neváhejte nás kontaktovat.                                                                     

Provádíme odbornou výsadbu se zárukou ujmutí rostlin, a odbornou údržbu živých plotů.

 

1.  Nedovolte pejskům ani jiným zvířatům „očůrávat“ stromky, je to častá zkáza, poznáte to dle zčernání zasažených větviček, doporučujeme je odstřihnout co nejdříve

2.  Nedovolte přístup hrabošům, rejskům, myším atd. lehce podhrabou thuje a kořínky, ty pak mohou uschnout.

3.  Thuje mají rády slunečné místo a polostín, v totálním stínu rostou velmi pomalu.

4.  Thuje mají rády kyselejší až neutrální půdu nejlépe PH 3,5 - 5,5.

5.  KVALITA PŮDY – nikdy nesázejte thuje do jílu nebo jinak těžké neprodyšné půdy, nejlepší je kyprá a prodyšná půda, třeba i písčitá půda je ideální. Pokud v místě výsadby není dostatečně kvalitní půda, lze půdu zkvalitnit přidáním rašelinovéhu substrátu. Když je půda v místě výsadby nepoužitelná, je nutno vytvořit celistvou drážku o minimální hloubce 50 cm a min. šířce 50 cm, tato drážka by měla mít i drenáž pro odvod přebytečné vody, aby nedošlo k utopení kořenových systému. Pokud si výsadbou nevíte rady, neváhejte nás kontaktovat.

6.  Vhodná vzdálenost při výsadbě je 40 – 60 cm, kratší vzdálenost je nesmyslná.

7.  Po výsadbě stávající půdu přisypejte cca 3-5 cm výše, protože bude pracovat a sedat.

8.  Chcete-li zabránit prorůstání plevele a jiných nežádoucích rostlin okolo thují, které zvýši útok houbových patogenů, použijte mulčovací (netkanou) textilii, která by měla být umístěna přímo okolo stromku, následně pak mulčovací kůru nebo kačírek.

9.  Prvních 30 dní od výsadby dostatečně zalévat ( ale neutopit )

10. HNOJENÍ: thuje se hnojí pro růst od jara do léta (v intervalu co 3 – 4 týdny,nebo dle návodu výrobce), na podzim je možné aplikovat podzimní hnojivo s vyšším obsahem draslíku.

Thuje dodány se zemním BALEM se po výsadbě nesmí hnojit alespoň 6 týdnu, hrozí popálení kořenového systému.

Thuje vypěstovány v květináči lze hnojit okamžitě po výsadbě.

11. Zastřihávaní nejlépe na jaře, nebo ze začátku podzimu, při pozdějším tvarování se nemusí rány zahojit a thuje nemusí přežít zimu.

12. Mladé výhonky jsou jedovaté, obsahují THUJÓN, proto nedovolte Vašim dětem  „ožvýkávat“ nebo okusovat výhonky, je to zdraví nebezpečné.

13. Pozor na pravidelnou zálivku, zejména v období růstu, aby nedošlo k prosychání rostlin, pravidelná zálivka jde vyřešit i automaticky, pomocí samozavlažavací hadice, kterou naleznete v našem sortimentu.

14. Šišky – semena, nežádoucí jev, který se tvoří na thujích ke konci jara. Šišky mají zelenou barvu, která na podzim zhnědne a šiška ztvrdne. Tento jev je pud sebezáchovy a vzniká tím, že thuje není s něčím spokojená (málo vláhy, málo živin atd). Thuji ošetříme tak, že nalezneme příčinu (obecně stačí pohnojit a více zalívat) dále je důležité odstranit tyto šišky manuálně (otrhat), nejlépe co nejdříve pokud jsou ještě zelené. Pokud šišky na thujích necháme, thuje bude svou energií dávat do šišek, místo do námi požadovaného růstu.

16. Thuje velice dobře snáší řez, provádíme ho především na mladých výhoncích pro dotvoření požadovaného tvaru. Tvarování je nutné provádět postupně od mladých rostlin. NIKDY nenechávejte thuje přerůst, následný radikální řez (zkrácení výšky o více jak metr, nemusí thuje přežít)

17. Období výsadby u květináčových thují je celoročně, u thují s balem je doba na jaře a podzimu.

18. Thuje jsou velmi mrazuvzdorné, přečkají i dlouhodobé mrazy pod -25 °C